Refraktometer Rudolph Research Analytics
28. februar 2025
refraktometrija
Refraktometrija je metoda, s katero določamo lastnosti tekočin na podlagi lomnega količnika. S to metodo merimo, kako se svetloba lomi, ko prehaja skozi določeno snov. Snellov zakon, ki je znan tudi kot zakon o lomu svetlobe, podaja naslednjo formulo:
, pri čemer je:
lomni količnik prve snovi,
kot med vpadno pravokotnico in smerjo vpadnega žarka,
lomni količnik druge snovi,
kot med vpadno pravokotnico in smerjo lomnega žarka.
Lomni količnik snovi je opredeljen kot razmerje med hitrostjo svetlobe v vakuumu in hitrostjo svetlobe v preiskovani snovi. Hitrost svetlobe v vakuumu je vedno enaka. Ko pa se svetloba giblje skozi drugo snov, potuje počasneje, saj jo atomi v snovi nenehno absorbirajo in ponovno oddajajo.
Tipi refraktometrov
Refraktometer je inštrument za merjenje lomnega količnika. Z refraktometrom izmerimo, v kolikšni meri se svetloba lomi, ko prehaja iz zraka v vzorec. Poznamo štiri glavne tipe refraktometrov: tradicionalni ročni refraktometri, digitalni ročni refraktometri, laboratorijski ali Abbejevi refraktometri ter »inline« procesni refraktomeri. Prve komercialno dostopne refraktometre je izumil Ernst Abbe leta 1869.
Vsaka panoga ima svoje edinstvene zahteve in okoljske omejitve, s katerimi se mora spopasti. Podjetje Rudolph Research Analytical ponuja več kot 10 različnih avtomatskih, namiznih in digitalnih refraktometrov z različnimi konfiguracijami modelov. Primerni so za številne aplikacije, saj zagotavljajo visoko zmogljivost in natančnost ter ponujajo pravo rešitev za vaš laboratorij.
Vzorčna vdolbina
Vsi refraktometri Rudolph Research serije J so opremljeni s safirno prizmo z visoko mehansko in kemijsko obstojnostjo. Vdolbina za vzorec je izdelana iz nerjavečega jekla 316, ki je odporno tudi proti kislinam. Čistoča vdolbine za vzorec je bistvenega pomena kadar želimo dobiti natančne rezultate. Na slabo očiščeni vdolbini namreč lahko ostanejo sledi vzorca iz prejšnje meritve. Rudolph je to težavo poskušal odpraviti z novim načinom oblikovanja vzorčnih vdolbin. Z uporabo visoko kakovostne optike je Rudolph zasnoval plitvo in gladko vzorčno vdolbino. Takšna zasnova omogoča veliko lažje čiščenje in manjšo površino. Rezultat so natančnejše meritve in manjša možnost navzkrižne kontaminacije vzorcev.

Slika 1: Vzorčna vdolbina
Nadzor temperature
Rudolphova vzorčna vdolbina ima elektronski sistem gretja in hlajenja vzorca. Sistem močno izboljša rezultate, hkrati pa je preprost za uporabo. Ohranjanje konstantne temperature vzorca je pomembno pri večini aplikacij. Za zagotavljanje enakomerne in natančne temperature vzorca, lahko refraktometer opremimo s pokrovom za vzorčno vdolbino. S tem dodatkom zagotovimo stabilen nadzor temperature vzorca tako z vrha, kot tudi z dna in ustvarimo nadzorovano mikrookolje.

Slika 2: Nadzor temperature
Prenosni inštrument J27
Z več kot dvema desetletjema izkušenj, pridobljenih na področju načrtovanja in proizvodnje refraktometrov, Rudolph Research Analytical predstavlja nov ročni inštrument. Refraktometer J27 napaja litij – ionska baterija, ki jo enostavno polnite, zato je inštrument vedno na voljo za izvajanje meritev. Slabost večine ročnih refraktometrov je, da ne premorejo nadzorovanja temperature in posledično ne podajajo natančnih rezultatov. Inštrument J27 je opremljen z regulatorjem temperature, ki zagotavlja stabilne in natančne meritve pri temperaturah 20 °C ali 25 °C. Izjemno preprost grafični uporabniški vmesnik in možnost izbire 10 različnih jezikov na osvetljenem zaslonu na dotik zagotavljata, da je refraktometer J27 uporabniku čimbolj prijazen.

Slika 3: Refraktometer J27
Prenesite si brošuro
Namizni inštrument J47
Namizni refraktometer J47 je zasnovan predvsem za analizo hrane in pijače, kjer so vzorci večinoma mešanica vode in sladkorja. Ima samodejni merilni sistem, kjer operater preprosto nanese vzorec na prizmo, pritisne gumb in rezultat se prikaže na osvetljenem LCD zaslonu. Čeprav model J47 nima možnosti hlajenja in gretja vzorca, ima vgrajen sistem, ki z uporabo matematičnih enačb odpravlja napake, ki nastanejo zaradi temperaturnih razlik vzorca med meritvijo. Namizni refraktometer J47 uporabniku ponuja možnost kalibracije v eni ali v dveh točkah. Sistem je zaščiten z geslom, kar administratorju naprave omogoča nadzor nad uporabniki, ki lahko opravijo kalibracijo ali izvajajo meritve.

Slika 4: Refraktometer J47
Digitalna inštrimenta J57-VT HA in J57-VT WR
Refraktometer J57-VT HA (angl. High Accuracy, HA) z visoko natančnostjo in refraktometer J57-VT WR (angl. Wide Range, WR) s širokim razponom se pogosto uporabljata kot orodje za nadzor kakovosti hrane v živilski industriji. Temperaturna korekcija predpostavlja, da je temperatura vzorca med merjenjem dokaj stabilna. Meritev raztopine sladkorja pri sodbi temperaturi tako ne predstavlja težav, če pa vzorec prihaja iz kotla ali hladilnika, bo temperaturna korekcija skoraj neuporabna. Refraktometri J57-VT ta problem rešujejo z vgrajenim elektronskim nadzorom temperature, ki omogoča nadzor temperature vzorca od 10 °C do 65 °C.

Slika 5: Refraktometer J57
Inštrumenta J257 in J357
Vsestranski refraktometer J257 je bil razvit v sodelovanju z uporabniki laboratorijskih refraktometrov iz polimerne, naftne, petrokemične ter farmacevtske industrije. Model J257 je popolnoma avtomatski digitalni inštrument z elektronskim hlajenjem in gretjem vzorca. Ima razširjeno merilno območje lomnega količnika od 1,26 RI do 1,72 RI. Inštrument Rudolph J357 poleg razširjenega merilnega območja ponuja tudi visoko natančnost. Po zaslugi samodejnega elektronskega nadzora temperature lahko izvaja merite RI in BRIX pri temperaturah do 100 °C. Refraktometra J257 in J357 ponujata tako imenovan dvojen nadzor temperature. Takšni inštrumenti so opremljeni s pokrovom, ki ga namestimo na prizmo. Pokrov nad prizmo se uravna na enako temperaturo kot prizma in ustvari temperaturno nadzorovano mikrookolje.

Slika 6: Refraktometer J257
Inštrument J457
Laboratorijski refraktometer J457 je najzmogljivejši inštrument v seriji refraktometrov Rudolph Research. Na voljo so 3 modeli, opremljeni z ekskluzivno Rudolphovo tehnologijo Smart Measure, ki s samodejnim zaznavanjem težav pri nanosu vzorca zagotavlja natančne meritve RI in BRIX. Inštrument J457 lahko ugotovi, kdaj je prizma nepravilno očiščena, kdaj je nanešenega premalo vzorca ali kdaj je inštrument nepravilno umerjen. Obstajajo različne konfiguracije naprave za manjše delovne površine, za namestitev na steno ali konfiguracija namenjena industrijskim obratom z daljinskim odčitavanjem. Vsak refraktometer J457 je opremljen z digitalnim zaslonom na dotik in sistemom dvojnega nadzora temperature.

Slika 7: Refraktometer J457
Katere panoge uporabljajo refraktometre?
Rudolph ponuja najširšo paleto refraktometrov, ki so na voljo na trgu. Njihovi inštrumenti služijo farmacevtski, kemični, naftni, petrokemični in živilski industriji, kot tudi proizvodnji arom, dišav ter alkohola.
Pošljite povpraševanje
Literatura: